Chlapecký sbor BONIFANTES byl založen v roce 1999. Během jednoho roku se podařilo vybudovat těleso čítající více než 200 chlapců. V září a říjnu 1999 probíhaly ve všech pardubických základních školách talentové zkoušky pro výběr chlapců. Prvních pracovních setkání se během října a listopadu zúčastnilo 256 chlapců prvních až pátých tříd, kteří byli vybráni z více než 6500 pardubických dětí. Již v únoru 2000 byl na svém premiérovém koncertě Pardubicím představen nový chlapecký sbor.
Přirozeným pokračováním chlapeckého sboru je mužský sbor. Mužský sbor BONIFANTES navazuji na práci Královéhradeckého mužského sboru, se kterým sbormistrJan Míšekpracuje od roku1996 akterý obnovil tradici mužského sborového zpěvu v České republice. Tenoři a basy, absolventi chlapecké části sboru, zpívají ve dvou koncertních skupinách. Společně se soprány a alty tvoří smíšený chlapecký sbor. Samostatně pak vystupují v mužském sboru, který díky svému složení patří k nejmladším v České republice.
Chlapecký sbor BONIFANTES je velmi činorodým tělesem. Koncertování je hlavní pracovní náplní a rok od roku se rozrůstá. V současné době Bonifanti absolvují kolem stovky koncertů ročně v České republice i v zahraničí. Pravidelnou součásti sborového života jsou i koncertní turné. Bonifanti vystupovali v Rakousku, Německu, Dánsku, Francii, Belgii Španělsku, Itálii, Nizozemí, Slovinsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a USA.
Nejvýznamnějším koncertním turné byla nedávná pětitýdenní cesta po USA, kde Bonifanti absolvovali 46 koncertů ve 13 amerických státech.
Vedle „běžných“ koncertních vystoupení se obě koncertní složky věnují také opeře. Účinkování v operních představeních Tosca a Carmen umožnilo pardubickým klukům vystupovat po boku sólistů předních světových operních domů, jakými jsou například Mara Zampieri (La Scala), Anda Luisa Bogza, Yikun Chung (Staatsoper Wienna) nebo Peter Dvorský. Mužský sbor účinkoval v operních představeních Lazebník sevillský a Dybuk.
Mezi nahrávkami Chlapeckého sboru BONIFANTES lze kromě profilových CD nalézt například premiérově natočená díla L.Cherubini: Messa Solenne Breve, W.A.Mozarta: Mass in C major a v neposlední řadě i kompletní mužské sbory Antonína Dvořáka.
Chlapecký sbor BONIFANTES se velmi často účastní prestižních mezinárodních soutěží a festivalů. Během posledních tří let sbor získal jedenáct zlatých a šest stříbrných medailí, několik titulů absolutního vítěze soutěže a několik zvláštních cen poroty.
Od září 2010 jsou Bonifanti vzdělávání v nové Základní umělecké škole BONIFANTES s kapacitou 350 žáků.
Zakladatelem a uměleckým ředitelem Chlapeckého sboru BONIFANTES je Jan Míšek.